Ubezpieczenie w Hiszpanii

Zarówno podczas wyjazdu na wakacje jak i podczas pobytu w danym kraju na stałe trzeba mieć świadomość, co najmniej kilku podstawowych elementów. Takich, jakie należy zweryfikować w pierwszej kolejności. Bo są one niezbędne do życia i prawidłowego funkcjonowania. I to niezależnie od tego, w jakim kraju obecnie jesteśmy na wakacjach lub w jakich mieszkamy. Taka sytuacja ma miejsce chociażby w momencie, kiedy mówimy o Hiszpanii i realizowanych tam wakacjach lub też pobycie w tym kraju.

Wtedy to konieczne jest przenalizowanie chociażby ubezpieczenia zdrowotnego w tym kraju, jako jednego z podstawowych elementów, na który koniecznie trzeba zwrócić uwagę. I tak w pierwszej kolejności należy wspomnieć, że w kraju basków napotkamy bardzo dużą ilość wszelkich ośrodków zdrowia, szpitali oraz innych punktów pomocy medycznej. Podstawowe prawa do tych świadczeń uzyskamy natomiast na podstawie obowiązkowego ubezpieczenia, do którego prawa nabędziemy na podstawie zatrudnienia. Jeżeli zaś jesteśmy na wakacjach to na podstawie specjalnego ubezpieczenia. W szczególnych wypadkach możliwy jest nawet dojazd do pacjenta w zależności od specjalnych potrzeb i jego stanu zdrowia. Służbę zdrowia zaś wezwać będziemy mogli na podstawie tradycyjnego numeru alarmowego 112, który funkcjonuje nawet w naszym kraju.

Zaś po uzyskaniu odpowiedniej pomocy oraz przepisaniu leków będziemy mogli je zakupić dla siebie w specjalnie przygotowanych aptekach. Są one na terenie całej Hiszpanii oznaczone kolorem zielonym nieco inaczej niż w naszym kraju. Formalnie zaś w celu skorzystania z ubezpieczenia zdrowotnego w słonecznej Hiszpanii niezbędne jest posiadanie Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego, którą należy założyć przed wyjazdem do tego kraju. Wreszcie na koniec należy również pamiętać, że w razie jakichś specjalnych przypadków i trudnej sytuacji zdrowotnej można skontaktować się z polską ambasadą i uzyskać w ten sposób niezbędną pomoc. Podobnie w przypadku silnych zatruć czy też specjalnych zachorowań.